LifeStyle

Kujdes: Diabeti ‘varet’ nga ushqimi (rrezikojnë edhe të dobëtit)

Kujdes: Diabeti ‘varet’ nga ushqimi (rrezikojnë edhe të dobëtit)

Nuk ka rëndësi pasha por gjenetika dhe stili i jetesës. Një ushqim është pro-diabetik pavarësisht nga pesha e perdonit që e konsumon. Sëmundja mund të parandalohet apo shërohet, në tavolinë ose përmes sportit Kështu pra ata që mendojnë se janë ‘imun’ nga diabeti i tipit dy vetëm për shkak se nuk kanë probleme me peshën gabohen: të ushqyerit e gabuar bën që personat e dobët të kenë të njëjtat ‘probleme metabolike’ që nxisin shfaqjen e sëmundjes tek personat me mbipeshë. Këtë e demonstrin një studim danez kryer në disa çifte binjake,... [Lexo më shumë]

Ekonomi

BERZH ul në 1.2% parashikimin për rritjen ekonomike e Shqipërisë në 2013

BERZH ul në 1.2% parashikimin për rritjen ekonomike e Shqipërisë në 2013

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) sapo ka publikuar raportin më të fundit mbi parashikimin e ecurisë së ekonomisë botërore. Banka e ka ulur edhe më tej parashikimin e saj për Shqipërisë, duke e zbritur në 1.2% nga 1.5% që kishte parashikuar në raportin e muajit janar. Sifdat fiskale janë të ashpra ndërkohë që borxhi publik në nivelin 60% janë problematikë për ekonominë. Nga ana tjetër, shqetësim mbetet edhe niveli i lartë i kredive me probleme, në nivelin prej 25% të totalit të kredive të sistemit bankar. Rritja e Shqipërisë pritet të jetë... [Lexo më shumë]

Sociale

Martesa e shton stresin?

Martesa e shton stresin?

Gjendja civile është e lidhur ngushtë  me formën tonë fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qënit vetëm apo i divorcuar na ndihmon të kemi një trup të shkëlqyer   Të divorcuarit dhe beqarët kanë formë më të mirë fizike  Lidhjet shpirtërore janë të lidhura ngushtë me formën fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qenët vetëm apo i divorcuar ndikon për të pasur një formë më të mirë trupore. Ky është përfundimi i dalë nga “Karolinska Institute” në Suedi i... [Lexo më shumë]

Profil

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Një personazh i jashtëzakonshëm me një rrëfim të jashtëzakonshëm. Emocionet, ëndrrat e dëshirat, frikërat dhe pasiguritë por edhe lumturinë e magjinë që të jep ndjesia e të qenit nënë. Elsa Lila tregon për veten dhe vajzën e saj Evita me një emocion të papërshkrueshëm. Ashtu si vetëm një shpirt i rrallë artisti mund ta bëjë.   Ka kaluar më tepër se një vit nga lindja e Evitës. Si ka qenë për ty kjo periudhë? Kanë kaluar 16 muaj që nga hera e parë që unë kam folur e treguar gjatë për publikun rreth Evitës që atëherë vetëm e imagjinoja.... [Lexo më shumë]

Dieta

Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime kanë ndikime të ndryshme në organizmin e njeriut. Ato shpeshherë janë parandaluese të sëmundjeve të caktuara. Si dhe sa shpesh duhet t’i përdorim në mënyrë që të kenë sa më tepër rezultat në organizmin tonë. Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit Nga një studim i kohëve të fundit thuhet se gratë që hanë çdo ditë 30 gramë arra kanë 30 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga diabeti. Ndërsa tek gratë që konsumojnë çdo ditë një lugë vaj kikiriku rreziku ulet me 20 për qind. Përveç yndyrës së mirë,... [Lexo më shumë]

Estetikë

Ngjyra e flokëve që ju përshtatet më shumë

Ngjyra e flokëve që ju përshtatet më shumë

E kuqe rrëzëllitëse, bionde tërheqëse apo brune klasike? Më poshtë keni disa këshilla për të zgjedhur ngjyrën e flokëve që ju shkon më shumë dhe që i përshtatet më shumë karakterit tuaj. Mbi ç’bazë duhet ta zgjidhni atë dhe çfarë make-upi ju shkon me tepër me ngjyrën tuaj të flokëve? Si të jeni brunia më e bukur? Përshtasni ngjyrën tuaj të flokëve me prerjen Nëse keni flokë të gjatë dhe doni që të dukeni sa më mirë ju këshillohet që t’i lyeni ato me një ngjyrë të errët në mënyrë të tillë që impakti që ju do të krijoni të jetë më... [Lexo më shumë]


Lifestyle

Edhe një eksperiencë e keqe është më e mirë se mërzitia

Edhe një eksperiencë e keqe është më e mirë se mërzitia

Kush priret të mërzitet a është më lehtë ta ekzagjerojë me shpejtësinë kur i jep makinës? Gjëja më e mërzitshme? Të përsërisni të njëjtën lëvizje (si psh të ngjisni etiketat në zarf) Askush nuk dëshiron të mërzitet, sa dhe disa eksperimente shkencore të kryera në laboratorët e psikologjisë...

[ Lexo më shumë për: Edhe një eksperiencë e keqe është më e mirë se mërzitia ]
5 përfitimet e jashtëzakonshme të mjaltit krudo

5 përfitimet e jashtëzakonshme të mjaltit krudo

Mjalt i papërpunuar është një ushqim krejtësisht natyral, i shijshëm dhe i pasur në element ushqyes. Këtu janë pesë mënyra përmes së cilave mjalti mund të përmirësojë shëndetin: 1.Lufton kundra alergjive. Kjo mund të vijë për shkak të faktit se mjalti i papërpunuar forcon sistemin imunitar,...

[ Lexo më shumë për: 5 përfitimet e jashtëzakonshme të mjaltit krudo ]
Destinacionet më interesante për 2016…

Destinacionet më interesante për 2016…

2016 sapo ka filluar, por tashmë ka ardhur koha e listimeve dhe ofertave. The Neë York Times botoi një renditje interesante në të cilën rekomandon destinacionet më mbresëlënëse për të vizituar këtë vit në mbarë botën. Në podium kryesojnë, Mexico City, Bordeaux dhe Malta: destinacionet e përfshira...

[ Lexo më shumë për: Destinacionet më interesante për 2016… ]
[ Lexo më shumë për: Lifestyle ]
Dardha, fshati turistik i traditës dhe i kulturës

Dardha, fshati turistik i traditës dhe i kulturës

20 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese...


Arti shqiptar bizantin

Arti shqiptar bizantin

(Periudha mesjetare shek. XIII-XVI)(pjesa e I-rë) Pak njihen si vepra arti dhe...


Voskopoja, për një fundjavë magjike mes artit dhe natyrës

Voskopoja, për një fundjavë magjike mes artit dhe natyrës

E rrethuar mes malesh, e strukur mes kurbave të buta të kodrave, bri pyjeve të...


Renis Gjoka: “Ja pse u ndava nga grupi Burn”

Renis Gjoka: “Ja pse u ndava nga grupi Burn”

Këngëtari rrëfen ndarjen nga grupi “Burn”, bashkëpunimin me Gjergj Kaçinarin...


Xhensila: “Nuk ishte vetëm humori që më bëri për vete”

Xhensila: “Nuk ishte vetëm humori që më bëri për vete”

Më pëlqen Sinqeriteti dhe çiltërsia e tij. Janë të rrallë besoj njerëzit...


Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Një personazh i jashtëzakonshëm me një rrëfim të jashtëzakonshëm. Emocionet,...


Shqiperia U21, humbet me Spanjen

Shqiperia U21, humbet me Spanjen

Kombetarja 21 vjecare ka humbur ndeshjen e radhes  0-2 ndaj Spanjes ne “Ruzhdi...


U-19, barazon me Bullgarine, eliminohet Shqiperia

U-19, barazon me Bullgarine, eliminohet Shqiperia

Shqiperia U-19, eshte eliminuar ne turneun eliminator, faza e pare, zhvilluar...


Sporti shqiptar, peng i politikës

Sporti shqiptar, peng i politikës

Po pse shteti nuk e ka në vëmendje sportin? Pse politikat sportive janë në...


“Çdo mashkull e ka një Mirandolinë!”

“Çdo mashkull e ka një Mirandolinë!”

“E zonja e bujtinës” komedia më moderne e komedianit italian Carlo Goldoni,...


“Këngëtarja tullace”, një provë e suksesshme e absurdit

“Këngëtarja tullace”, një provë e suksesshme e absurdit

Regjisori Spiro Duni rikthen në skenën e Teatrit Kombëtar, pas 15 vitesh,...


Sheila, Kristo dhe Xhesika: “X Factor” na bëri të lumtur e të famshëm!”

Sheila, Kristo dhe Xhesika: “X Factor” na bëri të lumtur e të famshëm!”

Ata kanë qenë më të pëlqyerit e një spektakli ku garohet për zërin, talentin...