Aktualitet

Shqiptarë e Kosovarë?! Një apo dy Kombe?

Shqiptarë e Kosovarë?! Një apo dy Kombe?

Pas dekadash ndarje të detyrueshme, shqiptarët debatojnë se sa kanë ndryshuar. Nga Arjan Konomi në Tiranë, Prishtinë dhe Shkup Në një ditë të nxehtë vere, një grup miqsh janë të ulur në një kafene bregdetare në Shqipërinë e Jugut. Erleta, vajza e një disidenti të Kosovës, dhe Tomi nga Tirana kanë shumë gjëra të përbashkëta. Megjithatë, siç ndodh shpesh në Ballkan, ata s’pajtohen kur diskutojnë të kaluarën. Tomi beson se regjimi i mëparshëm komunist në Shqipëri ishte tejet më shtypës sesa regjimi i Josip Titos në Jugosllavi. Erleta s’është... [Lexo më shumë]

Ekonomi

BERZH ul në 1.2% parashikimin për rritjen ekonomike e Shqipërisë në 2013

BERZH ul në 1.2% parashikimin për rritjen ekonomike e Shqipërisë në 2013

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) sapo ka publikuar raportin më të fundit mbi parashikimin e ecurisë së ekonomisë botërore. Banka e ka ulur edhe më tej parashikimin e saj për Shqipërisë, duke e zbritur në 1.2% nga 1.5% që kishte parashikuar në raportin e muajit janar. Sifdat fiskale janë të ashpra ndërkohë që borxhi publik në nivelin 60% janë problematikë për ekonominë. Nga ana tjetër, shqetësim mbetet edhe niveli i lartë i kredive me probleme, në nivelin prej 25% të totalit të kredive të sistemit bankar. Rritja e Shqipërisë pritet të jetë... [Lexo më shumë]

Sociale

Martesa e shton stresin?

Martesa e shton stresin?

Gjendja civile është e lidhur ngushtë  me formën tonë fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qënit vetëm apo i divorcuar na ndihmon të kemi një trup të shkëlqyer   Të divorcuarit dhe beqarët kanë formë më të mirë fizike  Lidhjet shpirtërore janë të lidhura ngushtë me formën fizike. Martesa ndikon në “prishjen” e një forme të mirë fizike, ndërsa të qenët vetëm apo i divorcuar ndikon për të pasur një formë më të mirë trupore. Ky është përfundimi i dalë nga “Karolinska Institute” në Suedi i... [Lexo më shumë]

Profil

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Një personazh i jashtëzakonshëm me një rrëfim të jashtëzakonshëm. Emocionet, ëndrrat e dëshirat, frikërat dhe pasiguritë por edhe lumturinë e magjinë që të jep ndjesia e të qenit nënë. Elsa Lila tregon për veten dhe vajzën e saj Evita me një emocion të papërshkrueshëm. Ashtu si vetëm një shpirt i rrallë artisti mund ta bëjë.   Ka kaluar më tepër se një vit nga lindja e Evitës. Si ka qenë për ty kjo periudhë? Kanë kaluar 16 muaj që nga hera e parë që unë kam folur e treguar gjatë për publikun rreth Evitës që atëherë vetëm e imagjinoja.... [Lexo më shumë]

Dieta

Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime kanë ndikime të ndryshme në organizmin e njeriut. Ato shpeshherë janë parandaluese të sëmundjeve të caktuara. Si dhe sa shpesh duhet t’i përdorim në mënyrë që të kenë sa më tepër rezultat në organizmin tonë. Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit Nga një studim i kohëve të fundit thuhet se gratë që hanë çdo ditë 30 gramë arra kanë 30 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga diabeti. Ndërsa tek gratë që konsumojnë çdo ditë një lugë vaj kikiriku rreziku ulet me 20 për qind. Përveç yndyrës së mirë,... [Lexo më shumë]

Estetikë

Ngjyra e flokëve që ju përshtatet më shumë

Ngjyra e flokëve që ju përshtatet më shumë

E kuqe rrëzëllitëse, bionde tërheqëse apo brune klasike? Më poshtë keni disa këshilla për të zgjedhur ngjyrën e flokëve që ju shkon më shumë dhe që i përshtatet më shumë karakterit tuaj. Mbi ç’bazë duhet ta zgjidhni atë dhe çfarë make-upi ju shkon me tepër me ngjyrën tuaj të flokëve? Si të jeni brunia më e bukur? Përshtasni ngjyrën tuaj të flokëve me prerjen Nëse keni flokë të gjatë dhe doni që të dukeni sa më mirë ju këshillohet që t’i lyeni ato me një ngjyrë të errët në mënyrë të tillë që impakti që ju do të krijoni të jetë më... [Lexo më shumë]


Intervistë

Renis Gjoka: “Ja pse u ndava nga grupi Burn”

Renis Gjoka: “Ja pse u ndava nga grupi Burn”

Këngëtari rrëfen ndarjen nga grupi “Burn”, bashkëpunimin me Gjergj Kaçinarin surprizën me Sandër Gjokën tek“Kënga Magjike” Ai është një nga këngëtarët e rinj më të spikatur të rrymës rrok. E, kjo jo rastësisht pasi kënga është e trashëguar në genet e tij.  Madje supriza e tij e...

[ Lexo më shumë për: Renis Gjoka: “Ja pse u ndava nga grupi Burn” ]
Xhensila: “Nuk ishte vetëm humori që më bëri për vete”

Xhensila: “Nuk ishte vetëm humori që më bëri për vete”

Më pëlqen Sinqeriteti dhe çiltërsia e tij. Janë të rrallë besoj njerëzit që i kanë të dyja njëkohësisht E kishe menduar ndonjëherë më parë se do të dashuroje “Gjinin”, katunar e të prapambetur? Unë veç e dashuroja nga ekrani po se do e dashuroja dhe në të vërtetë, s’ma kishte marrë...

[ Lexo më shumë për: Xhensila: “Nuk ishte vetëm humori që më bëri për vete” ]
Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës”

Një personazh i jashtëzakonshëm me një rrëfim të jashtëzakonshëm. Emocionet, ëndrrat e dëshirat, frikërat dhe pasiguritë por edhe lumturinë e magjinë që të jep ndjesia e të qenit nënë. Elsa Lila tregon për veten dhe vajzën e saj Evita me një emocion të papërshkrueshëm. Ashtu si vetëm...

[ Lexo më shumë për: Elsa Lila: “Jeta me Evitën mes Madagaskarit dhe Romës” ]
Lexo më shumë nga: Intervistë »
Dardha, fshati turistik i traditës dhe i kulturës

Dardha, fshati turistik i traditës dhe i kulturës

20 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese...


Arti shqiptar bizantin

Arti shqiptar bizantin

(Periudha mesjetare shek. XIII-XVI)(pjesa e I-rë) Pak njihen si vepra arti dhe...


Voskopoja, për një fundjavë magjike mes artit dhe natyrës

Voskopoja, për një fundjavë magjike mes artit dhe natyrës

E rrethuar mes malesh, e strukur mes kurbave të buta të kodrave, bri pyjeve të...


Martesa e shton stresin?

Martesa e shton stresin?

Gjendja civile është e lidhur ngushtë  me formën tonë fizike. Martesa ndikon...


Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime kanë ndikime të ndryshme në organizmin...


Pjeshka, ky frut magjik!

Pjeshka, ky frut magjik!

Nëse ka një frut që nuk duhet të mendoheni dy herë për ta ngrënë ajo...


Shqiperia U21, humbet me Spanjen

Shqiperia U21, humbet me Spanjen

Kombetarja 21 vjecare ka humbur ndeshjen e radhes  0-2 ndaj Spanjes ne “Ruzhdi...


U-19, barazon me Bullgarine, eliminohet Shqiperia

U-19, barazon me Bullgarine, eliminohet Shqiperia

Shqiperia U-19, eshte eliminuar ne turneun eliminator, faza e pare, zhvilluar...


Sporti shqiptar, peng i politikës

Sporti shqiptar, peng i politikës

Po pse shteti nuk e ka në vëmendje sportin? Pse politikat sportive janë në...


“Çdo mashkull e ka një Mirandolinë!”

“Çdo mashkull e ka një Mirandolinë!”

“E zonja e bujtinës” komedia më moderne e komedianit italian Carlo Goldoni,...


“Këngëtarja tullace”, një provë e suksesshme e absurdit

“Këngëtarja tullace”, një provë e suksesshme e absurdit

Regjisori Spiro Duni rikthen në skenën e Teatrit Kombëtar, pas 15 vitesh,...


Sheila, Kristo dhe Xhesika: “X Factor” na bëri të lumtur e të famshëm!”

Sheila, Kristo dhe Xhesika: “X Factor” na bëri të lumtur e të famshëm!”

Ata kanë qenë më të pëlqyerit e një spektakli ku garohet për zërin, talentin...