FIAT PANDA – 1.2 69 KF LOUNGE

Janë të paktë ata të cilët, gjatë 36 viteve të fundit, nuk kanë pasur, ngarë, blerë, shitur, përdorur apo marrë hua një Fiat Panda. Kjo sepse ikona e vërtetë automobilistike e makinave italiane është ajo, multimilioneria torineze, një model që edhe sot, në gjeneratën e tretë, vazhdon të shitet pambarimisht, 12 mijë njësi në muaj. […]

“Çdo mashkull e ka një Mirandolinë!”

“E zonja e bujtinës” komedia më moderne e komedianit italian Carlo Goldoni, përball femrën me mashkullin në skenën e Teatrit të Metropolit, me regji të Hervin Çulit. Një ftesë për emancipimin e shoqërisë, por mbi të gjitha një shfaqje dinjitoze, plot elegancë dhe finesë. Kur shkon si spektator për të parë komedinë “Zonja e Bujtinës” […]

Sheila, Kristo dhe Xhesika: “X Factor” na bëri të lumtur e të famshëm!”

Ata kanë qenë më të pëlqyerit e një spektakli ku garohet për zërin, talentin dhe interpretimin më të mirë në muzikë. Sheila, Kristo, Xhesika, që të tre kanë shkëlqyer por në fund vetëm njëri prej tyre ka mundur të fitojë çmimin e madh. Ajo është Sheila. Si ndihen ata pas përfundimit të “X Factor Albania”? […]

Doktor Shusteri, shfaqja që solli Ndrenikën dhe postkomunizmin

Teatri Kombëtar solli një nga veprat më të realizuara ndër kohë, “Doktor Shusteri” e dramaturgut serb Dushan Kovacevic me regji të Spiro Dunit dhe rol protagonist të mjeshtrit të madh Robert Ndrenika. Trishtimi i kohës postkomunsite, vlerat që nuk arritën të depërtonin dhe njeriu intelektual përballë fatit të pamëshirshëm Intelektualëve krijues asnjëherë nuk u rri […]

Dramaturgjia shqiptare, një hap përpara për ta shpëtuar

Ç’po ndodh me dramaturgjinë shqiptare sot? Sa e zhvilluar është ajo dhe çfarë ka bërë teatri për ta mbështetur? Në një diskutim të gjerë kanë debatuar në mënyrë konstruktive emra të njohur të artit e kulturës. Çfarë duhet bërë konkretisht dhe cilat janë disa nga problematikat më delikate të dramës sot Nëqoftëse adhuruesit e Teatrit […]

Aniston, me një shtëpi vetëm për vete

Aniston, me një shtëpi vetëm për vete Jennifer Aniston ka transformuar shtëpinë e saj në një oazë prefekt për një vajzë single. Aktorja pasi është ndarë nga John Mayer marsin e kaluar, ka mbaruar rikonstruktimin e vilës Beverly Hills, aty ku edhe jeton, të cilën e ka filluar para dy vitesh. Jen ka dashur me […]

Eurosong, zhgënjim e mësim nga një festival

Energjike, me zë të fuqishëm, Juliana Pasha këndoi denjësisht në skenën e Festivalit Europian të Këngës, duke bërë krenarë shumë shqiptarë që e ndoqën dhe e votuan. Por edhe kësaj rradhe, Shqipëria nuk mundi të ngjitej më lart se në vendin e 16-të. Ndoshta është koha të mos varim kaq shumë shpresa tek Festivali Europian, […]

Next Page »