Kupat e Europës, skuadrat shqiptare njohin kundërshtarët

Sot u hodh shorteu i raundit të parë dhe të dytë eliminator të Ligës së Kampioneve, sezoni 2017-2018. Kampionia e Shqipërisë, Kukësi, njohu sot në mesditë kundërshtarin e raundit të dytë eliminator të Champions League. Verilindorët do të përballen me kampionët e Moldavisë, Sheriff Tiraspol. Një short ky relativisht i favorshëm për skuadrën tonë krahasuar […]

Douglas Costa, pranë marrëveshjes me Juventus

Juventus këmbëngul për Douglas Costa dhe është gati për hapin vendimtar për ta sjellë lojtarin në Torino. Pasi ka arritur një marrëveshje me agjentin e lojtarit brazilian, tani klubi bardhezi është duke punuar për të arritur një marrëveshje me Bayern Munchen, që fillon nga një kërkesë prej 50 milionë eurosh. Siç bëhet e ditur nga […]

Kinë, merkato dimërore mbyllet me shifra rekord

Dihet tashmë se Kina ka tronditur futbollin botëror. Pavarësisht kësaj të bën përshtypje të lexosh shifra rekord të një merkatoje në të cilën klubet e Super League-s kineze kanë blerë futbollistë në Europë dhe në Amerikën e Jugut. Në fakt janë shpenzuar 376 milionë euro në sezonin dimëror të transferimeve, 32 milionë më shumë krahasuar […]

Renditja e lojtarëve simbol që mbajnë veshur të njëjtën fanellë prej vitesh

Lojtarët simbol ekzistojnë ende në kampionatet europiane. Një studim i institutit zviceran CIES zbulon se cilët janë lojtarët që luajnë prej shumë kohësh me të njëjtën skuadër. Spikat Francesco Totti: më besniku i të gjithëve, i cili prej 24 viteve mban veshur fanellën e Romës. Në renditjen e dhjetë lojtarëve më besnik, gjejmë katër futbollistë […]

Shqiperia U21, humbet me Spanjen

Kombetarja 21 vjecare ka humbur ndeshjen e radhes  0-2 ndaj Spanjes ne “Ruzhdi Bizhuta” te Elbasanit. Pas fitores ne Budapest, djemte kuqezinj te drejtuar nga Skender Gega zhvilluan nje tjeter ndeshje  pergjithesisht pozitive. Fatin e takimit, e kane percaktuar gabimet e lojtareve tane,ne minuten e 66 Muniain ka shfrytezuar nje gabim te rende ne rreshtimin […]

U-19, barazon me Bullgarine, eliminohet Shqiperia

Shqiperia U-19, eshte eliminuar ne turneun eliminator, faza e pare, zhvilluar ne Bullgari. Skuadra e drejtuar nga Foto Strakosha, ka humbur ndeshjen e pare 1-0 ndaj Greqise dhe me pas ka barazuar dy takime te tjera , kunder Sllovakise 1-1 dhe me te njejtin rezultat, kunder te te zoteve te shtepise, Bullgarise. Me dy pike, […]

Sporti shqiptar, peng i politikës

Po pse shteti nuk e ka në vëmendje sportin? Pse politikat sportive janë në dëm të zhvillimit të sportit? Deri kur sporti do të vazhdojë të qëndrojë në varësi të politikës? A do të vazhdojnë të largohen më sportistë si Elis Guri për faj të politikave të gabuara?   Politika e ka mbërthyer sportin prej gryke dhe njerëzit e […]

Sporti shqiptar nga futbolli tek noti

Sporti i topkëmbës ka arritur rezultatet më të mira për vitin që lamë pas. Jo më pas ka qëndruar peshëngritja, ndërkohë që sportet e tjera janë përcjellë në formatin bardhezi Ndërsa të gjithë janë të përfshirë nga atmosfera e gëzueshme festive e fundvitit dhe nxitojnë të kalojnë pak më shumë kohë pranë familjeve të tyre […]

Futbolli shqiptar, sport apo teatër?!

Sporti më i dëshiruar në të gjithë vendin ka një rezultat të parashkruar që në fillimin e sezonit, falë aleancave dhe kompromisve që “bosët” e futbollit kanë ndarë me njëri tjetrin kafeneve Nëse në të gjithë botën futbolli luhet në fushën e blertë, ku futbollistët vrapojnë si të çmendur përgjatë 90 minutave, djersiten, thyejnë këmbë […]

Next Page »