Si ndikojnë disa ushqime në organizmin tonë

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime kanë ndikime të ndryshme në organizmin e njeriut. Ato shpeshherë janë parandaluese të sëmundjeve të caktuara. Si dhe sa shpesh duhet t’i përdorim në mënyrë që të kenë sa më tepër rezultat në organizmin tonë. Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit Nga një studim i kohëve të fundit […]

Pjeshka, ky frut magjik!

Nëse ka një frut që nuk duhet të mendoheni dy herë për ta ngrënë ajo është pjeshka. Të buta apo të forta, me qime ose jo nuk ka rëndësi. Kudo që jeni “vidheni” një dhe konsumojeni. Ka vlera të pazëvendësueshme, përveç relaksit shëndetësor që të fal Pjeshka ky frut që konsiderohet si simboli i jetëgjatësisë […]

Dieta e meshkujve elegantë

Perime, bulmetra dhe kafe Ka shumë meshkuj të cilët duan të heqin kilet e tepërta për të pasur një trup elegant dhe të shëndetshëm. Për t’u dobësuar sa më shpejt edhe për ta ka një dietë specifike. Në pesë ditë mund të arrijnë rezultate të kënaqshme duke konsumuar shumë fruta, kafe dhe mish pule. Ja […]

Të rregullojmë defektet trupore në pak ditë

Nëse jeni një nga ata persona që e vuajnë gjatësinë fizike apo keni disa defekte në trup si për shembull shpatulla të ngushta, vithe pak të rëna këmbë të holla krahë jo shumë të tonifikuar mund t’ia arrini vetëm me disa ushtrime dhe teknika të thjeshta. Është një proces i mundur i cili nuk ndodh […]

Luleshtrydhja, fruti që largon melankolinë

Origjina e luleshtrydhes Si bimë luleshtrydhja e ka origjinën në Amerikën Veriore ndërsa përsa i përket origjinës së emrit ka histori të ndryshme por ajo që besohet me shumë është kjo e mëposhtmja: Në Angli, fëmijët e varfër mbidhnin luleshtrydhe dhe më pas shkonin në treg dhe i shisnin, por në mënyrë të tillë që […]

Ushqimet më të mira gjatë muajve të ftohtë

Jemi në ditët më të ftohta të vitit dhe temperaturat tejet të ulta bëjnë që të kemi më shumë nevojë për energji, të kemi një lekurë të pastër e cila thahet dhe krijon puçra apo skuqje më shpejtë. Gjithashtu, duhen konsumuar ushqimet e duhura edhe për një sistem mbrojtës sa më të mirë. Ja se […]

Arra, një frut për t’u rizbuluar

Në saj të përmbajtjes së tyre të pasur me Omega 3, vitamina dhe minerale arrat duhet të konsiderohen si një prej ushqimeve më të rëndësishme për të gjithë ne. Njihuni me vlerat, përdorimet dhe llojet e tyre Fakte interesante në lidhje me arrat Arra, kosiderohet si pema frutore më e vjetër. Ajo daton që në […]

Dietë vegjetariane apo tradicionale?

Cilën të zgjedhim dhe pse?   Pse dietologët vazhdojnë të sugjerojnë që dieta vegjetariane është më e shëndetshme për organizmin e njeriut. Cilat janë disa nga efektet e saj në shëndetin tonë dhe a mund ta ndjekin fëmijët atë, sidomos obezët? Anët pozitive dhe negative të llojeve të ndryshme të ushqimeve, në funksion të nevojave […]

Next Page »