Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur!

Të udhëtoni ju bën të ndiheni mirë, është e shëndetshme për trurin e ju bën të veçantë. Në këtë artikull do t’u flasim rreth efekteve të jashtëzakonshme që udhëtimet kanë mbi trurin tonë Rrisin kreativitetin Një studim i fundit, i realizuar nga Academy of Management Journal, ka zbuluar se personat që kanë punuar dhe jetuar […]

T’u rikthesh buzëqeshjen mijëra njerëzve

Syzet 1-dollarëshe u krijuan pas muajsh e muajsh të tërë eksperimentesh, deri në momentin kur unë i testova ato për herë të parë në Ugandë tek disa prej vendasve, buzëqeshja e të cilëve nuk më hiqet ende nga mendja. Varfëria ekstreme nuk do të thotë vetëm të mbretërojë uria dhe sëmundje nga më të ndryshmet, […]

Madrid, ura e parë për këmbësorët, e printuar në 3D

Printimet në 3D bëjnë mrekulli. Përveçse po përdoren për të prodhuar këpucë, dronë, madje edhe organe të trupit njerëzor, mund të realizojnë objekte me dimensione të mëdha e mjaft rezistente. Si për shembull një urë. Kjo ka ndodhur në Madrid, ku një grup të rinjsh ka printuar urën e parë në histori me ndihmën e […]

Trenat që lëvizin nga era

Duke qenë se Holanda ka filluar ta përdorë energjinë e erës që në fillim të shekullit të 11, CEO-s së një prej kompanive më të mëdha të transportit hekurudhor në Holandë (Nederlandse Spoorwegen, ose NS), iu duk lehtësisht e realizueshme që trenat të lëviznin duke përdorur energjinë e erës. Në 2015, kjo kompani u lidh […]

The Miss Globe 2016 në Expocity Albania

Rikthehet në Tiranë, Finalja botërore e The Miss Globe 2016 Deliart Association, organizon për të 12-in vit rradhazi, eventin botëror të bukurisë “The Miss Globe”, në Shqipëri. Në datën 25 Nëntor, ditën e premte, ora 19.30, në Expocity Albania, do të konkurojnë 50 vajza nga 5 kontinentet, jo vetëm me bukurinë e tyre por edhe […]

5 ishujt më të mirë në botë sipas udhëtarëve

Për shumicën e njerëzve, parajsa është një det me rërë të bardhë dhe një kokteil tropical. Më poshtë po ju rendisimi 5 prej ishujve më të pëlqyer në botë. Palawan, Philippines Boracay, Philippines Ischia, Italy Waiheke Island, New Zealand Santorini, Greece     Artikuj të ngjashëm: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur! T’u rikthesh buzëqeshjen […]

9 ushqimet që duhet të konsumoni për të nxitur trurin

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por disa ushqime të veçanta mund të ndihmojnë trurin dhe trupin tuaj për të nxitur vemendjen, përmirësuar memorien, çliruar stresin dhe hequr lodhjen. Brokoli dhe perimet e tjera jeshile të cilat kanë përmbajtje të vitaminës […]

Produktet më të mira në verë

Ka disa produkte të cilat jo vetëm pastrojnë lëkurën, e hidratojnë dhe i japin asaj shkëlqim, por gjithashtu mund ta ndihmojnë duke i atë edhe duke i ngrënë. Një grup ushqimesh pastrojnë në thellësi, hidratojnë dhe e freskojnë lëkurën duke e bërë atë më rinore. Në të njëjtën kohë, mund t’i përdorësh edhe si maska […]

Udhëtim mbi “katër rrota”, ja rrugët më të bukura

Tendenca e verës 2016? Mund të konfirmohet se janë udhëtimet me makinë. Doni të dini se cilat janë rrugët më të preferuara nga automobolistët e Europës? Për këtë ju vjen në ndihmë një klasifikim i realizuar nga TomTom në bashkëpunim edje me psikologun David Holmes. Ata kanë realizuar një studim bazuar në terren që e […]

Frutat, miqtë më të mirë të lëkurës

Frutat janë miqët e lëkurës sonë. një studim i The Royal Society of Medicine nw Londër ka bërë një klasifikim të dhjetë frutave kryesore për një lëkurë të shëndetshme. Rushi Është një burim fantastik i antioksodantve, dhe i pasur me fibra dhe vitamina A dhe C, duke e shtuar këtë frut në ushqimin tuaj do […]

Next Page »