Pajisje dhe aplikacione për të mbrojtur lëkurën nga rrezet e diellit

Përveç kremrave mbrojtës, mund të përdorni edhe smartphone-n për të zvogëluar dëmet në lëkurë që shkaktohen nga ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet Të shkosh në plazh do të thotë, mbi të gjitha, të mbrosh lëkurën nga rrezet e diellit, që siç e dimë mund të kenë pasoja edhe serioze – për shembull të shkaktojnë kancerin në […]

8 motorë kërkimi që gjejnë atë që Google nuk mundet dot

Kur flitet për motorë kërkimi, mendimi shkon menjëherë te Google, i cili është padyshim një ndër më të mirët. Por ekzistojnë edhe shumë alternativa të tjera, që krahasuar me Google, kanë funksione “të veçanta”. “Krijesa” e Mountain View ka ndryshuar shumë me kalimin e kohës dhe është bërë gjithnjë e më efikase në plotësimin e […]

Samsung lançon procesorin që kursen energji

Samsung Electronics Co., Ltd lançoi sot procesorin më të fundit premium të aplikimit (AP), Exynos 9 Series 8895. Ky është seti i parë i çipeve të procesorit më të avancuar Samsung dhe drejtues i industrisë për teknologjinë e procesorëve FinFet 10 nanometër (nm) me një strukturë tranzitori 3D të përmirësuar, e cila mundëson një performancë […]

Nokia 3310 rilind rreth 17 vjet pas debutimit të tij

Kompania finlandeze Nokia ka shitur më shumë se 126 milionë telefona Nokia 3310 që kur ai bëri debutimin e parë në shtator të vitit 2000. Pavarësisht prezantimit të smartphoneve të rinj Nokia, dritat e prozhektorëve ishin të gjithë të fokusuar te rikthimi i Nokia 3310 në Mobile World Congress në Barcelonë. Celulari ikonë për më […]

Sony prezanton Xperia XZ Premium në MWC 2017

Xperia XZ Premium Sony ka pranuar se 2016 ka qenë një vit tranzicioni sa i përket sektorit të smartphone-ve. Por tani, gjiganti japonez zbret në fushë me smartphone-n e ri Xperia XZ Premium, i cili u prezantua në Mobile World Congress 2017 (Kongresi Botëror i Celularëve) në Barcelonë. Dhe në disa aspekte, ky është një […]